Разследващият журналист Димитър Илиев – гост във ВТУ
На 16.04. във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ се проведе отворена лекция с разследващия журналист Димитър Илиев. Темата на уъркшопа беше „Разследващата журналистика: работа с регистри и други публично достъпни източници“. Организатор беше Катедра журналистика и връзки с обществеността, като измежду присъстващите бяха и ръководителят на катедрата – проф. д-р Илиана Павлова и доц. д-р Иво Инджов.
Димитър Илиев е завършил английската гимназия в Бургас, а след това Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийски университет. В миналото си е бил шеф на отдел „Разследване“ във в. „Стандарт“, работил е във в. „168 часа“, в. „Сега“ и др. Понастоящем е докторант във Факултета по журналистика и масова комуникация към СУ, а също работи и във в. „Българска армия“.
Той започна лекцията с встъпителни думи за днешната дата – 140 годишнината от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция. Изрази своята гордост, че е българин и даде съвет, че без значение от кой край на България сме, трябва да бъдем смели в работата си като журналисти и да творим.
Разказа, че е започнал кариерата си през така нареченото „щастливо време“, в което всичко е зависело от самите граждани. С разочарование обаче отбеляза, че с времето журналистиката не се оказва това, което са смятали, че може да бъде – двигател на някакви промени. Според него в момента няма независими медии.
Студентите, които присъстваха на срещата, бяха от специалностите Журналистика и Връзки с обществеността. Илиев сподели мнение, че ПР-ът в България започва много да влияе на журналистиката от 2003г. насам. „Той изяде медиите. Без истинска журналистика обаче, ПР-ът след време няма да има смисъл“, добави той.
Димитър Илиев се насочи и към темата за „Апартаментгейт“. Според него медиите не трябва да ѝ обръщат толкова внимание, защото историята е тип „балон“ и е безсмислена. „Това според мен е вътрешнополитически проблем между Бойко Борисов и Цветан Цветанов“, каза той. За сметка на това, други големи измами остават неразкрити, като например схемите за износ на лекарства от България в страни от ЕС, които той е разследвал.
Журналистът даде насоки как се работи с публични регистри. Той показа предварително извадени от него документи от Агенцията по вписванията и Имотния регистър на Симеон Велков и жена му Ива Тепавичарова – замесени именно в сагата с апартаментите. Илиев каза, че също могат да бъдат ползвани и сайтът на Министерството, където има публични държавни бюджети за годината, а също и КПКОНПИ.
За финал той добави, че „истинската журналистика винаги трябва да работи за обществения интерес“.
Снимка: Венелина Михайлова