Шоколада само го миришем…
Рекламите за спечелилите от „Националната лотария“ стават все повече и повече. Пускаш приемника и се започва: Димитър Митев от Ямбол удари 12 милиона от „Големият Джакпот“, 200 000 лева отиват в джоба на Костадин Ангелов от село Айдемир, във Велико Търново Биляна Таракчиева е щастлива със своите 50 000 лева и т. н., и т.н. Напоителен дъжд от печалби. Чак да те хване страх от дежурното за сезона преливане на реки и язовири. Постоянно те облъчват с билети, шансове за печалба и спечелили и те подканват да изтичаш да си купиш и да „го“ изтъркаш. Все по-често започнаха да излизат нови билети или предишни с „уж“ повече шансове за печалба. Неудобно ли ти е някак? С право – ако си от малцината, които досега не е посягали към билетите на щастието!
Преди десетина години не си спомням да е имало толкова реклами за игри и парични награди. Вече навсякъде виждам да се продават билети и хора, които купуват и трескаво търкат. Лотарийни зомбита.
Най-новият рекламен хит за играта „Шоколад“ е някак по-различен, изненадващ, разчупен. Може би защото използва млади, известни и обичани момичета. Класически маркетингов трик за продажба чрез реклама от известни личности. Успешните гимнастички от националния ансамбъл и треньорката и председател на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, събрани в едно – право в десетката! Всеки, който симпатизира на момичетата или се гордее с успехите им, ще си купи билетче. Към билетчетата ще погледнат с любопитство и всички подрастващи, които искат да подражават на момичетата или просто са на тяхната възраст.
Много хубаво обаче не е на хубаво. Клипът създаде главоболия на поръчителите си, защото във връзка с него наскоро бе подаден сигнал за „създаване на риск от насърчаване на деца и млади хора към хазартни игри“. Изпратен бе до Комисията за медии и култура към Народното събрание, Държавната агенция за закрила на детето, Държавната комисия по хазарта, Министерството на финансите, Министерството на младежта и спорта, Съвета за електронни медии, Националния съвет за саморегулация и Българската федерация по художествена гимнастика. Причината: по закон деца не трябва да участват в телевизионни програми, които са неблагоприятни или създават опасност от увреждане на тяхното психическо, физическо, нравствено или социално развитие.
Дали съответните институции ще се заемат и ще направят нещо по въпроса, или отново „по български“ всичко ще се потули и ще отмине…, предстои да разберем!
Междувременно, подрастващата аудитория току-виж се вслуша в съветите на Илиана Раева и се задоволи само с мирисането, а не с консумирането на лотарийното шоколадово изкушение.
Дотогава – вие си избирате по кой път към щастието да поемете – този на лесната, но мимолетна печалба, или другия – на осъзнатото, упоритото самоусъвършенстване, от което идва самочувствие, което не се купува с пари, но струва колкото милиони!
Пък и нали знаете – от много шоколад се пълнее…